UL škola

 

Škola ultralehkého létání

Na této stránce se vám formou otázek a odpovědí pokusíme vysvětlit všechny náležitosti, které jsou spojené s výcvikem na ultralehkých letounech. Samozřejmě že nemusíme odpovědět na vše, co vás bude zajímat. V tom případě použijte mailovou adresu nebo telefonní kontakt, který je uveden na konci stránky a neostýchejte se zeptat na cokoliv, co vás bude dalšího zajímat o leteckém výcviku. Ale můžete využít těchto kontaktů, abyste se zeptali na cokoliv, co vás zajímá o životě aeroklubu.

 

  1. Od kolika let se mohu přihlásit do výcviku?
    Pro zisk pilotního průkazu musí pilotní žák dovršit věk 16 let. Výcvik však můžete zahájit po dovršeni 15 let. Podmínkou je samozřejmě dobrý zdravotní stav potvrzený vyšetřením u leteckého lékaře.U osob mladších 18 let se požaduje písemný souhlas obou rodičů nebo zákonných zástupců. Horní hranice věku není omezena a záleží jen na zdravotním stavu.

     

  2. Musím se stát členem aeroklubu, pokud chci zahájit výcvik?
    Členství v aeroklubu není podmínkou, avšak vstup do AK Ústí nad Orlicí vám umožní poskytnutí některých služeb spojených s výcvikem bezplatně. Pokud žák není členem AK Ústí n.O., pak musí uhradit částku spojenou s režíjními výdaji spojených s výcvikem jako je využití učebny, možnost využívat zázemí AK a nedílnou součástí režijních nákladů jsou i přistávací a startovací poplatky.

     

  3. Jak se naučím létat?
    Výcvik se provádí dle schválených osnov Letecké amatérské asociace (dále v textu budeme tuto instituci nazývat LAA). Podle ní se naučíté létat rovně, zatáčet, provádět bezpečně vzlety a přistání. Část osnovy je zaměřena i na zvládnutí nouzových situací. Vyvrcholením výcviku je naučit se navigovat-vést letadlo po stanovené trati. Základní počet daný osnovou je 20 hodin a musíte ještě absolvovat 45 hodin teoretické výuky.

     

  4. Na jakém typu UL se provádí výcvik?
    Momentálně záladní výcvik na UL letounech neprovádíme. Na letišti však sídlí škola Jana Ptáčka, která provádí výcvik na Ul letounech. Typy se různí, ale většinou první krůčky absolvuje žáček na typu P220 Koala. Majitele školy můžete kontaktovat na mailu hopta@centrum.cz. Popřípadě na telefonu 775 137 237. Také můžete navštívit jeho facebookové stránky.

     

  5. Jak dlouho výcvik trvá?
    Záleží samozřejmě na docházce žáka a jeho finančních možnostech. Lze však obecně říci, že pokud máte finanční krytí a pravidelně docházíte na letiště, lze výcvik dokončit do dvou měsíců. Létání si můžete domluvit s instruktorem dle vašich časových možnost.

     

  6. Kolik mě bude výcvik stát?
    Záleží na jednotlivých sazbách leteckých škol. Celková částka pak vychází do vystavení pilotního průkazu cca na 45 000,- Kč. Samozřejmě konečná částka záleží na tom, jak vám výcvik půjde.

     

  7. A co po skončení výcviku?
    Pokud budete vlastnit pilotní průkaz, můžete dále pokračovat v létání na letounu Echo školy, které můžete využívat pro kondiční i rekreační létání. Cena je opět 2 040,- Kč/hodinu včetně pohonný hmot. K ceně je však nutné připočítat přistávací poplatky, pokud nebudete členem Aeroklubu Ústí nad Orlicí. Po ukončení výcviku se však musíte stát členem Letecké amaterské asociace, která zároveň vystavuje a vede rejstřík pilotních průkazů. Bližší informace získáte na webové stránce LAA. Je samozřejmě možné provozovat i vlastní UL letoun. Aeroklub Ústí n.O. umožňuje provoz takových UL z letiště v Ústí nad Orlicí, bližší podmínky včetně možnosti hangárování lze domluvit přímo v aeroklubu. Pokud se stanete členy AK, pak některé služby poskytované v rámci provozu vašeho UL letadla jsou zdarma nebo poskytované s výraznou slevou. Průkaz pilota UL vám také umožňuje si zapůjčit UL letoun v jiných školách, kde se však musíte seznámit s podmínkami včetně úhrady za používání techniky a zázemí školy.

     

  8. Co je nutné udělat pro udržení průkazu?
    Pouze jedenkrát za dva roky je nutné absolvovat lékařskou prohlídku u leteckého lékaře a na jejím základě je možné prodloužit průkaz u LAA za správní poplatek. Není požadováno potvrzení o náletu.

     

     

Pokusili jsme se v několika otázkách a odpovědích ukázat základní výcvik na UL letounech. Pokud vás možnosti výcviku zaujaly a chtěli byste se zeptat na další podrobnosti o výcviku, pak se neostýchejte kontaktovat náš aeroklub nebo majitele letecké školy Jana Ptáčka. Rádi vám poskytneme další informace.

 


Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. Vytištěno ze stránek www.lkuo.cz 19. 4. 2024, 10:07